Doe mee met de gratis cursus Politiek Actief
Wilt u weten hoe besluiten worden genomen of hoe u invloed kunt hebben op het gemeentelijk beleid? Wilt u zelf politiek actief worden, maar weet u niet wat de mogelijkheden zijn? Volg dan de gratis cursus Politiek Actief in Steenwijkerland.
Voor wie is de cursus bedoeld
De cursus Politiek Actief is bedoeld voor inwoners van Steenwijkerland die meer willen weten over de gemeentepolitiek of zelf actief willen worden als lid van een politieke partij, burgerraadslid of raadslid. De cursus en het lesmateriaal zijn ook toegankelijk voor mensen met een fysieke beperking.
Waar gaat de cursus over
Welke actieve rol kunt u als inwoner spelen? Wat is de rol van de Rijksoverheid en wat beslist de gemeente? Wanneer is het college van burgemeester en wethouders aan zet en wat zijn de bevoegdheden van de gemeenteraad? En wat doet een raadslid nu precies? Tijdens de cursus Politiek Actief komen dit soort vragen aan bod.
Programma
De cursus is kosteloos en bestaat uit 5 bijeenkomsten in het gemeentehuis in Steenwijk, ’s avonds van 19.30 – 22.00 uur. Naast theoretische kennis leert u bijvoorbeeld ook om te debatteren. Er zijn gastlessen en u ontmoet leden van de gemeenteraad om hun ervaringen uit de praktijk te horen.
De cursus wordt verzorgd door een gastdocent van ProDemos.
Cursusdagen
Bijeenkomst 1: Kennismaking en algemene staatsinrichting – donderdag 4 september 2025.
- Hoe wordt Nederland bestuurd en wat is daarin de plaats van de gemeente?
- Verkiezingen / politieke partijen
Bijeenkomst 2: De gemeente – donderdag 11 september 2025.
- Hoe werkt de gemeente?
- De besluitvorming binnen de gemeente
- Beïnvloeden van de besluitvorming
Bijeenkomst 3: De gemeenteraad – donderdag 18 september 2025.
- Taken en rollen van de gemeenteraad
- De instrumenten van een raadslid
- Speeddaten met gemeenteraadsleden
Bijeenkomst 4: Debattraining – donderdag 25 september 2025.
- Training overtuigend debatteren
Bijeenkomst 5: Financiën en (optioneel) een bezoek aan de Politieke Markt – dinsdag 30 september 2025.
- Basiskennis gemeentefinanciën
- Hoe werkt de raadsvergadering
- Certificaatuitreiking
Meer weten of meedoen?
Stuur een e-mail met uw aanmelding of vragen naar Hetty Esselink, werkzaam bij de griffie van Steenwijkerland via hetty.esselink@steenwijkerland.nl. Er is plek voor maximaal 30 deelnemers. Dus wees er snel bij!
Let op: De cursus is bijna vol. Aanmeldingen via deze pagina blijven welkom, maar houd er rekening mee dat u mogelijk op een wachtlijst wordt geplaatst. Zodra de cursus volledig is gevuld, werken we met een wachtlijst op volgorde van binnenkomst.
Volg ons